Fra den 3. til 13. august 2026 dannede Sorø og omegn rammen om en international ungdomslejr arrangeret af Sorø Rotary Klub i samarbejde med Ringsted Rotary Klub.
Lejren samlede unge i alderen 15-17 år fra 17 forskellige lande (længst væk: Taiwan) til ti dage fyldt med fællesskab, dansk kultur, natur og nye venskaber på tværs af landegrænser. De unge blev indkvarteret hos lokale værtsfamilier, hvor de fik mulighed for at opleve dansk hverdagsliv og den særlige danske hygge på nærmeste hold.
Programmet bød blandt andet på en 3-dages kano- og campingtur på Susåen, besøg ved Stevns Klint og Holsteinborg Gods samt udflugter til København og Roskilde. Her ventede blandt andet Tivoli, Roskilde Domkirke og Musikmuseet RAGNAROCK.
Det har været et stort og omfattende arrangement at planlægge og gennemføre, og der er lagt utrolig mange timers frivilligt arbejde bag sommerlejren. Men med de stærke frivillige kræfter i Sorø og Ringsted Rotary Klubber har det samtidig været både givende og interessant at være med til at skabe en oplevelse, som de unge forhåbentlig vil huske i mange år fremover. Netop det frivillige engagement og samarbejdet mellem de to Rotary-klubber er en vigtig del af fundamentet for lejren – ligesom de lokale værtsfamilier spiller en helt central rolle.
For lejren handler om mere end seværdigheder og aktiviteter. Den handler først og fremmest om at bringe unge mennesker sammen og skabe forståelse, fællesskab og venskaber på tværs af kulturer og nationaliteter.
Gennem mødet med værtsfamilier, frivillige og andre unge fik deltagerne et personligt indblik i Danmark og dansk kultur – samtidig med at vi lokalt fik mulighed for at møde unge mennesker fra andre dele af verden.
Lejren sluttede den 12. august med en fælles afskedsfest, inden deltagerne rejste hjem dagen efter – forhåbentlig med nye venner, store oplevelser og minder for livet.
Pressefoto

































