Share this emailCopy the public link or share it on your favorite channel.
ringsted-large

Bankospil i Tingstedet med middelaldertema

Nimmer nutten, gamle Ole og smør 40. Kom med til en hyggelig banko-eftermiddag med et helt traditionelt bankospil. Fuld af overraskelser. Indimellem numrene fortæller bankoværten nemlig historier om Ringsted i middelalderen, og der bliver også tid til en enkel fællessang. Der er præmier til den første hele række og den første hele plade.

Læs mere
Bankospil i Tingstedet med middelaldertema

“Det fede er, at jeg altid kan blive bedre”

“Det fede er, at jeg altid kan blive bedre”
Mikkel Jensen havde ikke en snorlige plan, da han skulle vælge uddannelse. Men han havde én ting, der blev ved med at trække i ham: Det var sjovt at bage. Og det føltes rigtigt at lave noget med hænderne.

I dag er han i gang med bageruddannelsen på hovedforløb 2 hos ZBC i Ringsted, og han er udtaget til DM i Skills 2026.

Læs mere

Jakob Ellemann-Jensen gæster Ringsted med LederLounge-oplæg

Den 8. april får Ringsted besøg af tidligere forsvarsminister og partiformand Jakob Ellemann-Jensen når han holder LederLounge-oplæg i forbindelse med Ringsted Erhvervsforums generalforsamling i MovieHouse. Arrangementet afholdes i samarbejde med Lederne Vestsjælland.

Formand for Ringsted Erhvervsforum, Christina Bundgaard, ser frem til arrangementet: “Det er vigtigt, at vi i Ringsted har et stærkt og ambitiøst erhvervsliv. Vores virksomheder skaber arbejdspladser, udvikling og liv i hele kommunen. Derfor arbejder vi målrettet for at give dem de bedste rammer og inspiration til fortsat vækst.”

Læs mere
Jakob Ellemann-Jensen gæster Ringsted med LederLounge-oplæg

Byvandring med historier om mindesmærker i Ringsted

Byvandring med historier om mindesmærker i Ringsted
Kom med på en byvandring, hvor guiden har lagt en rute, der kommer forbi en række af byens markante mindesmærker og statuer, der gemmer på en god fortælling. Vi skal selvfølgelig se Tingstenene, en meget speciel kilometersten og Dagmarbrønden.

Læs mere

“Jeg troede ærligt ikke jeg ville nå op til det punkt”

Therese Mogensen havde egentlig været på vej et andet sted hen. Noget med mere skærm, mindre mel på fingrene. Men hun fandt hurtigt ud af, at hun ikke trives med at sidde stille. 

I dag går Therese Mogensen på bageruddannelsen hos ZBC og udtaget til DM i Skills. En billet, der kun gives til dem, der kan noget særligt med håndværket. 

Læs mere
“Jeg troede ærligt ikke jeg ville nå op til det punkt”

Temaet er skole

Ringsted Stadsarkiv og Ringsted Arkiv inviterer til en fælles indsamlings- eftermiddag med temaet ’skole’, f.eks. fotos af klassekammerater, skolebygninger, arrangementer på skolen og skoleskemaer, karakterbøger og andet, som har noget med ’skole’ at gøre. Man kan få de originale fotos og papirer scannet på stedet, hvis man vil have dem med hjem igen.

Læs mere
Temaet er skole

Ringsted Museum og Arkiv i påskeferien

Ringsted Museum og Arkiv i påskeferien
Lav fine påskedyr i Tingstedet og leg æggejagt på museet på Køgevej.

Læs mere

Didrik Drillepind laver om på eventyrene

Oplev en fantasifuld og interaktiv teaterforestilling for børn på 4–6 år i Anlægspavillonen lørdag den 28. marts kl. 10.00, når Didrik Drillepind slår sig løs på scenen.

Læs mere
Didrik Drillepind laver om på eventyrene

Flere ressourcer løser ikke de fagligt svage elevers problemer

Der er kort tid til folketingsvalget, og i den politiske debat flyver det med udspil, der vil sende flere milliarder kroner til folkeskolen. Men skolens udfordringer løses ikke i sig selv ved at tilføre flere penge.

En ny analyse fra CEPOS viser, at landets kommuner præsterer meget forskelligt, når det gælder evnen til at løfte skoleeleverne til at bestå de obligatoriske prøver i 9. klasse – også når man tager højde for elevernes sociale baggrund.

"Det er tankevækkende, hvor stor forskellen er på kommunernes evne til at løfte elever til at bestå de obligatoriske prøver. Og forskellene består, selv når vi tager højde for elevernes sociale baggrund," siger Karsten Bo Larsen, forskningschef i CEPOS.

Læs mere
Flere ressourcer løser ikke de fagligt svage elevers problemer

Stop Bigtech-censuren

Stop Bigtech-censuren
Michael Pihl – folketingskandidat for Dansk Folkeparti på Sjælland:

Omkring 80 % af danskerne er på Facebook, og både partier og organisationer er i dag afhængige af platformen til kommunikation og debat. Facebook fungerer derfor som en central del af den demokratiske offentlighed – med en næsten monopollignende position i Danmark.

Netop derfor er det et alvorligt demokratisk problem, at Facebook gentagne gange censurerer lovlige og demokratiske ytringer. Eksempler er censur af borgere og politikere under og uden for valgkampe samt blokering af opslag om lovlige arrangementer og offentlige personer.

Læs mere

Der sker en masse i Ringsted - se Det sker


Følg Dit Ringsted på Facebook og Instagram.

Opslag på byportalen er sponseret af vores partnere.
Send dit opslag til redaktion@dit-ringsted.dk

Bliv partner og styrk dit salg lokalt