Share this emailCopy the public link or share it on your favorite channel.
ringsted-large

Ringsted Kommunes kulturliv kortlægges

Ringsted Kommune er i gang med at kortlægge kommunens kulturliv sammen med Kulturens Analyseinstitut. De kommende dage sendes der et spørgeskema i e-boks til 15.000 borgere om alt fra brug af koncerter, museer og events i kommunen til ønsker til fremtidens kulturliv. Kortlægningen af kulturlivet skal bruges til, at Byrådet kan sætte retningen for de kommende års kulturelle indsatser i kommunen.

Læs mere
Ringsted Kommunes kulturliv kortlægges

Gør konfirmationen nem og lækker

Gør konfirmationen nem og lækker
Vil du slippe for besværet med maden til konfirmationsfesten?
Restaurant Hua Yang leverer maden til jeres fest, som falder i både konfirmandens og gæsternes smag.
Deres menukort har mange forskellige spændende retter, og de sammensætter menuerne til jer efter jeres behov. 

Læs mere

5,6 mio. kr. til mere tryghed i Region Sjælland

TryghedsGruppens regionale råd i Region Sjælland har netop uddelt 5.664.188 kr. til nye tryghedsskabende projekter og aktiviteter i regionen. De nye donationer er uddelt efter TrygFondens overordnede mål og skal bidrage til at styrke trygheden i det sjællandske.
Bl.a. har Zealand Business College i Ringsted fået 112.500 kr. til 15 hjertestarterskabe.

Læs mere
5,6 mio. kr. til mere tryghed i Region Sjælland

Bliv tryg med førstehjælp til din baby

Hvordan reagerer du, hvis din baby får noget galt i halsen, falder ned eller pludselig får høj feber? På Ringsted Bibliotek tilbyder vi igen i år det populære førstehjælpskursus, der giver forældre og andre omsorgspersoner vigtige redskaber til at handle hurtigt og trygt i kritiske situationer.
Kurset, som ledes af en erfaren instruktør fra Midt- og Sydsjællands Brand & Redning, gennemgår basale førstehjælpsteknikker målrettet babyer og småbørn.

Læs mere
Bliv tryg med førstehjælp til din baby

Fællessang for alle på biblioteket

Fællessang for alle på biblioteket
På Ringsted Bibliotek kan du være med til to stemningsfulde aftener med fællessang i foråret. Fællessang bringer mennesker tættere sammen og skaber en helt særlig stemning, hvor man deler både ord og følelser. Når man synger, glemmer man hverdagens travlhed og finder ro og glæde i musikken. På biblioteket kan du i foråret opleve to aftener fyldt med fællessang, hvor alle kan være med.

Læs mere

Studerende viser vejen til fremtidens byrum i Ringsted

Hvordan kan Ringsted styrke bymidten som et levende, grønt og socialt samlingspunkt? Det spørgsmål har 19 landskabsarkitektstuderende fra Københavns Universitet arbejdet med siden september. Resultatet er fem spændende forslag, der præsenteres mandag den 20. januar kl. 16.30-18.00 på Ringsted Bibliotek.

Læs mere
Studerende viser vejen til fremtidens byrum i Ringsted

Kejseren i nye klæder for børn og voksne

Kejseren i nye klæder for børn og voksne
Oplev en fortryllende fortolkning af H.C. Andersens klassiske eventyr Kejserens nye klæder i Anlægspavillonen lørdag den 25. januar kl. 11.00-11.40.
Det klassiske eventyr Kejserens nye klæder har begejstret generationer og er lige så relevant i dag, som da det blev skrevet.

Læs mere

Der sker en masse i Ringsted - se Det sker


Følg Dit Ringsted på Facebook og Instagram.

Opslag på byportalen er sponseret af vores partnere.
Send dit opslag til redaktion@dit-ringsted.dk

Bliv partner og styrk dit salg lokalt