Her kan du se uddrag af den seneste politirapport, der omhandler Ringsted Kommune i tidsrummet 2025/01/20 til 2025/01/28.
Otte nye sager om ældresvindel – Ringsted, Odsherred og Roskilde
Otte nye sager om bedrageri mod ældre blev anmeldt. De ældre var i alle tilfælde blevet kontaktet af en mand fra banken tidligere på dagen, som sagde, at der var ved at blive hævet penge fra deres konti. I nogen tilfælde præsenterede bankmanden sig som “sikkerhedschefen”.
Kort efter dukkede en mand op hjemme hos de ældre, hvor de blev overtalt til at udlevere kort og koder, og i nogle tilfælde kontanter og smykker, som skulle “sikres”.
De fem af sagerne er begået mod ældre i Ringsted, hvor det lykkedes gerningsmanden at hæve penge i fire tilfælde på beløb mellem 10.000-30.000 kr. I et tilfælde blev et ægtepar desuden overtalt til at udlevere 48.000 kr i kontanter
Signalementet på den mand som har været på spil i Ringsted peger på, at det er den samme, som er mødt op hjemme hos de ældre i Ringsted By.
Han beskrives af flere som en høj og kraftig mand på omkring 40 år, 180-190 cm høj, lys i huden, brunt kort hår. Talte dansk. Iført mørk hættetrøje og mørke bukser.
I Asnæs og Højby i Odsherred blev to kvinder snydt mandag eftermiddag. I Højby fik kvinden hævet 10.000 kr fra sin konto, og derudover franarret to guldarmringe. Kvinden i Asnæs fik hævet 2000 kr.
I sagerne fra Odsherred beskrives gerningsmanden som udenlandsk af udseende:
180-185 cm høj, alm af bygning, brun hud, sort hår, iført kasket/hue, sort dynejakke og sorte bukser/sko.
I Roskilde blev en ældre mand snydt til at udlevere sit kort, hvorfra der blev hævet 10.000 kr. Her beskrives gerningsmanden som: 25-30 år, 170-175 cm, Kropsbygning: Almindelig, Hudfarve: Hvid, Talte: Dansk
De ældre, som blev snydt, er i alderen 63-93 år, og primært kvinder med navne som er typiske for de ældre generationer.
Udeladt nummer
Tal med dine ældre pårørende om, at få udeladt nummer (ikke hemmeligt nummer). Så fjernes telefonnummeret fra krak og lign., som er den måde bedragerne typisk finder deres ofre ud fra navnene.
Udenlandsk butikstyv – Klosterparks Alle, Ringsted
En 30-årig mand fra Palæstina blev tilbageholdt i en skoforretning i Ringsted Outlet, hvor han havde stjålet et par sko for 1500 kr. Manden havde taget et par sko på og lagt sine egne brugte ned i skoæsken, hvorefter han forlod butikken uden at betale. Han blev tilbageholdt af to vagter og ført tilbage til butikken uden dramatik. Skoene blev leveret tilbage til butikken.
Den 30-årig mand, som havde ophold i Danmark, erkendte at have stjålet skoene, fordi han manglede dem. Han fik senere på dagen lov til at gå, men vil høre mere i sagen senere.